John Updike: Nyúlketrec
(Nyúl 2.)(Európa Zsebkönyvek 323.)
"Updike naprakész leltárt vezet az Egyesült Államok társadalmáról, annak tárgyi világáról, gondolkodásmódjáról, szerelemi életéről, hétköznapjairól és ünnepeiről. Egyre szélesedő életművében már jószerint mindenki felbukkant: munkás és értelmiségi, farmer és üzletember, pap és forradalmár. A tegnap és a ma. Minden írása tükör, és legkivált nagy igényű regényfolyama, a Nyúl-sorozat, amiből magyarul eddig kettő jelent meg, az első, a Nyúl - Harry C. Angstrom - diákkorával foglalkozó Nyúlcipő, és a harmadik, a megtollasodott, megállapodott, immár férfikorú Nyúl életét bemutató Nyúlháj.
Ez a könyv - Nyúlketrec - a sorozat második darabja: az Egyesült Államok modern történetének, talán egész története legviharosabb időszakának, a vietnami háború időszakának, a vietnami háború, a nagy faji zavargások, a diákmozgalom, az éles szovjet-amerikai ellentétek korának hősei magánéletében tükröződő krónikája.
Nyúl felesége, Janice, s maga Nyúl is menekülni próbál élete elviselhetetlennek érzett ketrecéből. Janice - tudatosan - egy nagynak vélt szerelem révébe, Nyúl maga tétova módján egy forradalmár narkós feketével, vietnami veteránnal s egy hazulról megszökött fehér kislánnyal megosztott otthona szorongós magányába. Magánya nem oldódik, de az otthont szétvetik a kor lakói személyében összpontosult romboló erői: a kábítószer, a vad faji ellentétek, a féktelen nemi szabadosság, az értékek tisztázatlansága. A ház - megállapíthatatlan okból - leég, s benne ég a kislány, Jill, aki ha Nyúl nem hagyja magára, talán feloldhatta volna az ő és a kisfia magányát. Nyúl sebzett lelkiismerettel áll háza füstölgő romjai fölött - elveszítette feleségét, fia szeretetét, az állását és legfőképpen az önbecsülését., ebből a zsákutcából, Nyúl és Janice életének zsákutcájából máshova nem vezet út, kettőjük közös-vállalt-életébe.
Még nem érkezett hozzászólás. Legyen Ön az első, aki hozzászól! Írja meg kérdését, észrevételét! |
Legnépszerűbbek
(#Galaktika Fantasztikus Könyvek)