Berkesi András: Alkonydomb - Bunker - Akik nyáron is fáznak
Egy kötetben kapott most helyet a népszerű író három kedvelt regénye. Az Alkonydomb, a Bunker és az Akik nyáron is fáznak közös alapgondolata, hogy a történelmileg, emberileg különösen feszült élethelyzetekben elkerülhetetlen a számvetés, a szembenézés a múlttal, a tudatos vagy vétlen erkölcsi megingásokkal, kisebb-nagyobb árulásokkal. A szereplők társadalomhoz és egymáshoz való viszonyát, lehetőségeit és választásait akkor is - olykor döntően - befolyásolják ezek a rejtve vagy nyíltan mindenütt jelenlevő konfliktusok, ha ők maguk nem is voltak még közvetlen részesei az eseményeknek. A tisztességes cselekvés útját, az igazságot keresik Berkesi András izgalmas, meglepő fordulatokban bővelkedő regényeinek sorsukat vállaló hősei.
Alkonydomb
Berecz Sándor soha nem ismert, vörös parancsnok apja emlékéről akarja eloszlatni azt a homályt, melybe édesanyjának s a falu lakóinak ellentmondásos, sokszor sértő, megalázó véleménye burkolta. Ez a törekvés válik egyre határozottabbá benne a jugoszláv partizánok fogságában, s ez nem hagyja nyugodni otthon, a felszabadult ország társadalmi küzdelmeitől elzárkózó tanyán sem. Egy napon titokzatos vendég érkezik az Alkonydombra, és Sándor előtt feltárul anyja szörnyű bűne. Világossá válik számára az is, kinek az útját kell követnie a megváltozott világban.
Bunker
Budapest ostromának utolsó napjaiban a beomló falak maguk alá temetnek egy jól megépített óvóhelyet. A bunkerban rekedt hat ember világnézeti, társadalmi és magánéleti ellentétei szokatlan erővel csapnak össze a fojtott, halálfélelem és remény között vibráló légkörben. A regény különös feszültségét biztosítja, hogy a két cselekedni képes férfi, a szökött munkaszolgálatos és a német őrnagy gyermekkorától ellensége egymásnak.
Akik nyáron is fáznak
A kötet regényei közül az Akik nyáron is fáznak fogja át a legnagyobb történelmi időszakot, s társadalomrajza is ennek a legteljesebb. A II. világháború előtti időktől a hatvanas évek végéig kísérhetjük figyelemmel az egymással családi, munkatársi, elvtársi, szerelmi és baráti kapcsolatban álló szereplők sorsát. Berkesi azt a folyamatot mutatja be írásában, melynek során az új nemzedékre hagyományozódnak a múlt erkölcsi problémái s a megoldások lehetséges módjai. Az írót az izgatja, hogyan teszi fel a fiatalság önmagának - az elődök sorsából, morális erejéből és tévedéseiből a tanulságokat levonva - a hűség, árulás, hazafiság és érvényesülés kérdéseit, és hogyan válaszol azokra.
Még nem érkezett hozzászólás. Legyen Ön az első, aki hozzászól! Írja meg kérdését, észrevételét! |
Legnépszerűbbek